Σήμερα 1η Οκτωβρίου 2020 συμπληρώνονται 60 χρόνια από την εγκαθίδρυση της Κυπριακής Δημοκρατίας.
Ημέρα της Ανεξαρτησίας σε ημικατεχόμενη Πατρίδα. Εν μέσω παράλογων απαιτήσεων και απειλών.
Έγινε η καθιερωμένη στρατιωτική παρέλαση στην παρουσία μόνο επισήμων και προσκεκλημένων χωρίς την παρουσία κόσμου λόγω της πανδημίας και των περιοριστικών μέτρων που προβλέπονται από τα υγειονομικά πρωτοκόλα.
Ο Πρόεδρος του Συνδέσμου κύριος Γιώργος Γεωργιάδης παρέστη στην παρέλαση και στη συνέχεια μετέβη στα Φυλακισμένα Μνήματα οπού απότισε φόρο τιμής στους Ήρωες του Απελευθερωτικού Αγώνα της ΕΟΚΑ.
![](https://www.pyrovolitis.org.cy/wp-content/uploads/2020/10/120572947_1660230640829401_4794692129514430498_n-1.jpg)
![](https://www.pyrovolitis.org.cy/wp-content/uploads/2020/10/Parelasi-1024x896.jpg)
![](https://www.pyrovolitis.org.cy/wp-content/uploads/2020/10/parelasi2-1024x778.jpg)
![](https://www.pyrovolitis.org.cy/wp-content/uploads/2020/10/arthra_fylak_mnimata1.jpg)